تاثیر قیمت بازار آهن در ساخت و ساز گلخانه

ساخت وبلاگ

نوسانات قیمت بازار آهن در ساخت و ساز گلخانه چه تاثیری دارد؟ اگر شما هم یک کشاورز یا گلخانه‌دار باشید که از این راه امرار معاش می‌کند، قطعا این سوال برایتان پیش خواهد آمد. چون بخشی از درآمد، سرمایه و آینده مالی شما در گرو این نوسانات است. ولی به راستی تاثیر قیمت بازار آهن در ساخت و ساز گلخانه به چه صورت است؟

گلخانه ها، سرمایه های ملی محسوب می شوند و سهم زیادی از غذا و داروی کشور وابسته به این صنعت است. از این رو عوامل موثر بر قیمت ساخت و توسعه گلخانه ها بسیار مهم است. شما می توانید مشخصات دقیق لوله و پروفیل گلخانه را از طریق این لینک https://pgco.info/greenhouse-pipe-and-column/ بررسی نمایید.

آهن و فولاد، به عنوان فلزهای ارزشمند و مهره‌های کلیدی در صنعت کشور، نقشی برجسته‌ای را ایفا می‌کنند. این فلزات به اندازه طلا زیبایی و جلایی ندارند. اما به اندازه طلا در اقتصاد کشور نقش آفرینند. هر گونه نوسان و تغییر قیمت برای این فلزات، به سادگی می‌تواند بازار را به لرزه درآورد و حرکت چرخ صنعت را تند یا کند گرداند.

عوامل مختلفی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در نوسانات قیمت بازار آهن اثرگذارند. از جمله: فاکتورهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی جغرافیایی. تغییرات قیمتی، پیامدهایی مثل، تورم، کاهش تقاضا، عدم ثبات در بازار، و رکود در تولید و بیکاری افراد بسیاری را به همراه دارد.

عوامل موثر بر قیمت آهن و فولاد

با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در سالهای اخیر، بازار آهن نوسانات بسیار شدیدی را تجربه کرد. به طوری که در سال 1399، قیمت آهن از حدود 6000 تومان به حدود 12000 افزایش را تجربه کرد. عوامل مختلفی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در نوسانات قیمت بازار آهن اثرگذارند. از جمله: فاکتورهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی جغرافیایی. تغییرات قیمتی، پیامدهایی مثل، تورم، کاهش تقاضا، عدم ثبات در بازار، و رکود در تولید و بیکاری افراد بسیاری را به همراه دارد.

عوامل متعددی بر تعیین قیمت آهن و فولاد تاثیرگذارند. از جمله:

  1. قیمت نفت: قیمت نفت همیشه نقش تعیین کننده‌ای در اقتصاد جهانی داشته است. حتی تاثیرات سیاسی را نیز بر جامعه و روند امور بین المللی تحمیل می‌کند. عوامل مختلفی قیمت جهانی نفت را تعیین می‌کنند. با افزایش قیمت نفت هزینه ساخت فولاد بالا می رود. به دنبال آن قیمت فولاد نیز بیشتر خواهد شد.
  2. نرخ ارز: نرخ ارز مستقیما بر نوسانات بازار اثرگذار است. علاوه بر آن در هزینه‌های صادرات و واردات فولاد نیز تاثیر می گذارد. وضعیت بازار ارز همواره از برجسته‌ترین عوامل موثر در قیمت آهن شناخته می‌شود. زمانی که قیمت دلار به صورت ناگهانی افزایش ‌یابد، طبیعتا واردات سنگ آهن و تجهیزات جانبی آن نیز دچار مشکلاتی خواهد شد.
  3. قیمت سنگ آهن: سنگ آهن منبع اصلی استخراج آهن و تولید فولاد است. از این رو هر نوع تغییر قیمت در سنگ آهن مستقیما بر قیمت بازار آهن اثر می‌گذارد.
  4. هزینه های حمل و نقل: بخشی از هزینه‌های حمل و نقل متکی به قیمت نفت است. علاوه بر آن هزینه‌های جانبی نیز به آن اضافه شده و قیمت را در بازار آهن تغییر می‌دهد.
  5. تورم جهانی آهن: کشورهای جهان اول کارخانه‌های تولید فولاد خود را به دلایل مختلفی به کشورهای در حال توسعه انتقال داده‌اند. به همین خاطر قیمت فولاد تحت تاثیر سیاست داخلی و میزان تورم این کشورها قرار می‌گیرد.
  6. میزان تقاضای بازار: سیاست‌های اقتصادی ایجاب می‌کند که هرچه میزان تقاضا در بازار بیشتر باشد، قیمت فولاد بالاتر است.
  7. قیمت و فراوانی ضایعات آهنی: ضایعات آهنی، قابلیت بازیافت دارند. از این رو فراوانی را در بازار تغییر می‌دهند. هرچه فراوانی آهن بیشتر باشد، قیمت در بازار کاهش می‌یابد.
  8. بورس کالا: قیمت نهایی آهن در بازار ایران، کاملا به وضعیت بورس کشور بستگی دارد. با افزایش خرید و فروش در بورس، قیمت فولاد به صورت ناگهانی افت یا افزایش می‌یابد.
  9. سایر عوامل اثرگذار بر قیمت آهن: علاوه بر عوامل ذکر شده، موارد دیگری هم بر تعیین قیمت فولاد و آهن اثرگذارند. مانند: قیمت و هزینه نیروگاه‌های برق، منابع جایگزین مثل زغال سنگ و آب که در ساخت فولاد بسیار اهمیت دارند.

قیمت بازار آهن چه تاثیری بر ساخت و ساز گلخانه دارد؟

در چند سال اخیر حتما دیده‌اید که نوسانات بازار ارز چگونه در تمام زندگی ما تاثیر داشته است. از هزینه‌های ساخت و ساز تا حتی قیمت نان متاثر از قیمت ارز، نفت و طلا می‌باشد. طبیعتا این تورم و تغییر قیمت بازار آهن را نیز دگرگون می کند. افزایش قیمت در بازار آهن، علاوه بر آنکه در تمام هزینه‌های زندگی تاثیر دارد، در ساخت گلخانه نقش اصلی را خواهد داشت.

بگذارید اینجور تعریف کنیم که، تصور کنید شما قصد خرید لوله گالوانیزه گلخانه‌ای دارید. قیمت در بازار آهن افزایش داشته و این افزایش مستقیما باعث بالا رفتن قیمت لوله و اتصالات فولادی می‌شود. این افزایش قیمت به صورت غیر مستقیم، قیمت سایر لوازم جانبی گلخانه مثل شیشه، پلاستیک، خاک و سایر هزینه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. در نتیجه شما به عنوان سرایه گذار احداث گلخانه، میبایست قیمت بیشتری را برای خرید لوله و پروفیل و حتی سایر تجهیزات پرداخت نمایید. این پرداخت بخش بیشتر سرمایه اولیه شما را خرج می کند. در نتیجه مابقی سرمایه شما و سود شما کمتر از حساب کتاب اولیه شما خواهد بود. این شرایط برای تمام گلخانه سازان مناسب نیست.

برررسی آمارهای بازار آهن نشان می دهد در سالهای گذشته در  قیمت آهن در مرداد ماه به حداکثر خود می‌رسد؛ و تمامی افزایش‌های نجومی قیمت آهن، در مرداد ماه اتفاق افتاده است. اما قیمت در بازار آهن و فولاد در پاییز همان سال مجددا افت شدیدی را تجربه می‌کرد. این بررسی و تکرار آن در سالهای متمادی نشان می‌دهد که از پاییز تا قبل از مرداد ماه، بهترین زمان برای خرید آهن است؛ زیرا زمان خرید، یکی از عوامل موثر بر قیمت آهن است که نباید از اهمیت آن غافل شد.

مقررات ساخت و ساز...
ما را در سایت مقررات ساخت و ساز دنبال می کنید

برچسب : لوله گلخانه, خرید لوله گلخانه, نویسنده : بیات ocgp بازدید : 57 تاريخ : سه شنبه 10 بهمن 1402 ساعت: 12:51